نگاهی به نسل جدید هواپیماهای پیشرفته

کمپانی ایرباس در حال کار بر یک سوپر جت مافوق صوت با سرعتی برابر با پنج هزار و ۵۱۲ کیلومتر بر ساعت است که این هواپیما می تواند ۴.۵ برابر سرعت صوت حرکت کند.

ایرباس در مورد کاربرد این هواپیما می گوید که این یک هواپیمای غیر نظامی است و قادر است در هر پرواز ۲۰ سرنشین را بپذیرد.

n00081333-b

برخی از عجیب و غریب ترین هواپیماهای جهان به شرح زیر است:

هواپیمای SkyCruiser 
این هواپیما دو موتور به قدرت ۱۵۰ اسب بخار، پرواز عمودی درجا، و با چهار ضامن باربر بیرونی قادر است بار زیادی را با خود حمل کند. طول این هواپیما با احتساب بال های آن ۹. ۵ متر است و می‌تواند با چرخ هایی که دارد با سرعت ۱۱۲ کیلومتر در ساعت روی سطح جاده تبدیل به خودروی سواری هم شود.
  
تولید هواپیمایی که بتواند بار زیادی را جابه جا کند و هم نیاز به باند فرودگاهی برای پرواز نداشته باشد و هم اینکه بتواند روی مسیر جاده‌ای حرکت کند از آرزوهای بشر بوده است که محقق شده است.

به گفته مهندسان این طرح، هواپیماهای معمول خیلی سریع‌اند، از لحاظ سوختی مناسبند، و می‌توانند بارهای سنگینی را با خود حمل کنند، اما نمی‌توانند بدون باند فرودگاهی پرواز کنند؛ در مقابل هلیکوپتر‌ها می‌توانند بدون نیاز به باند روی هر نقطه‌ای فرود آیند اما سرعت آن‌ها کم است.
 
کارشناسان  بر این باورند که برخی از هواپیماها برای مسیرهای طولانی مناسب نیستند، و بار زیادی را هم نمی‌توانند حمل کنند. بر این اساس این طرح جدید همهٔ محدودیت‌های این دو وسیله پروازی را از بین می‌برد.

نسل جدید هواپیماهای فوق پیشرفته +عکس 

نگاهی به نسل جدید هواپیماهای پیشرفته

نسل جدید هواپیماهای فوق پیشرفته +عکس

هواپیمای کنکورد 
کمپانی ایرباس در حال کار بر روی یک سوپر جت مافوق صوت با سرعتی برابر با پنج هزار و ۵۱۲ کیلومتر بر ساعت می باشد. این هواپیما نه تنها می تواند ۴.۵ برابر سرعت صوت حرکت کند بلکه می تواند به صورت عمودی بنشیند و بلند شود.

با استفاده از سه موتور هیدروژنی مختلف، سرعت این هواپیما را به سه هزار و ۴۲۵ مایل بر ساعت می رساند. این هواپیما می تواند در ارتفاع صد هزار متری پرواز کند و ایرباس معتقد است که این موضوع می تواند سروصدای بسیار کمتری از کنکورد تولید کند (یکی از مهمترین مشکلاتی که در کنکورد وجود داشت صدای زیادی بود که تولید می کرد).

جالب است بدانید این یک هواپیمای غیر نظامی است و پیش بینی بازار آن مخصوص مسافران VIP یا کسانی خواهد بود که به دلایل تجاری و … قصد مسافرت های بین قاره ای را داشته و مجبورند سفرهایی یک روزه انجام دهند. این هواپیما قادر خواهد بود در هر پرواز ۲۰ سرنشین را بپذیرد.
 
هواپیمای کنکورد با بهره‌گیری از چهار موتور توربوجت با پس سوز، قادر به پرواز در سرعت‌های مافوق صوت بود. این موتورهای بسیار قدرتمند مصرف سوخت بالایی داشتند. بال‌های کنکورد مثلثی بودند و تنها رقیب آن، هواپیمای توپولف-۱۴۴ بود که در ظاهر بسیار به هواپیمای کنکورد شبیه‌است.

به این ترتیب فعالیت هواپیمای کنکورد در سال ۲۰۰۳ کاملاً متوقف شد و مدل‌های تولید شده، اکنون در اختیار موزه‌های هوایی در جهان هستند.

هواپیمایd با سرعت ۵۵۱۲ کیلومتر بر ساعت +عکس

نگاهی به نسل جدید هواپیماهای پیشرفته

هواپیمایd با سرعت ۵۵۱۲ کیلومتر بر ساعت +عکس

هواپیمای آفتاب پرست
از لحاظ تئوری، موثرترین پیکربندی برای هواپیما که طرح سنتی آن به صورت یک بدنه لوله‌ای با دو بال و یک دُم است، طراحی «پر پرواز» آن هم به گونه‌ای است که باعث کاهش وزن شود.

 محققان مرکز هوافضای آلمان (DLR) برای کمک به طراحی هواپیماهای آینده که از چنین طراحی‌هایی بهره می‌گیرند، آزمایش‌هایی برای مطالعه مدل بال‌های بلند و وضعیت پرواز «آفتاب‌پرست‌های پرنده» انجام داده‌اند.

هواپیمای تحقیقاتی DLR با سیستم آزمایشی پیشرفته هواپیمایی (معروف به ATTAS)، شبیه یک هواپیمای کوچک مسافربری است که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفت؛ البته این هواپیما به سخت‌افزار و نرم‌افزارهای خاصی مجهز شده بود تا ویژگی و عملکرد کاملا متفاوتی با یک هواپیمای صرفا مسافربری داشته باشد.
 
علاوه بر کنترل‌های مرسوم پرواز، ATTAS مجهز به سیستم پرواز الکتریکی است که به محققان اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های پروازی این هواپیما را تغییر دهند. این هواپیما نه‌تنها تمام قابلیت‌های هواپیماهای معمولی را داراست، بلکه می‌تواند هواپیمایی با طراحی کاملا متفاوت را نیز شبیه‌سازی کند.

این هواپیما از بدنه استوانه‌ای، بال‌ها و بخش دُم تشکیل شده که محققان از آن برای انجام پروازهای آزمایشی استفاده می‌کند که در آن مدل «بال پرواز»- که به عنوان بخشی از پروژه NACRE (مخفف New Aircraft Concepts Research به معنی تحقیق در مورد ایده‌های جدید هواپیما) اتحادیه اروپا توسعه یافته- شبیه‌سازی شده است.
 
این هواپیمای شبیه‌سازی شده با طول بال‌های تقریبی صد متر، طول بدنه ۶۵ متر و تحمل وزن نهایی ۷۰۰ تن هنگام پرواز، خودنمایی می‌کنند. در کل، ۴ موتور این هواپیما قدرتی بیش از هزار و ۴۲۵ کیلو نیوتن تولید می‌کنند.

نگاهی به نسل جدید هواپیماهای پیشرفته


 هواپیما از بدو  اختراع تاکنون، دستخوش تغییرات بسیاری بوده تا جایی که بشریت همواره به دنبال اختراعات جدید بوده است. که در همین زمینه  «تین نیوز» تلاش دارد آخرین تحولات صنعت هوانوردی را گزارش دهد.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ناشناس می گوید:
۱۵ اسفند ۱۳۹۴ و ساعت ۱۶:۳۴ پاسخ

جالب بود